Konferencja pn. „Wyzwania sektora pozarządowego w zmieniającej się rzeczywistości”

Hotel Lord (al. Krakowska 218, Warszawa)

25-26 listopada 2021 r.

DZIEŃ I

09:00 – 10:00

Rejestracja

10:00 – 10:10

Otwarcie konferencji i powitanie gości: Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor NIW-CRSO

 

10:10 – 10:30

Wystąpienie prof. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego

10:30 – 11:00

Wręczenie nagród w „Konkursie na najlepszą pracę magisterską i rozprawę doktorską poświęconą społeczeństwu obywatelskiemu”

11:00 – 12:15

Debata główna „Sektor Obywatelski po kryzysie (pandemii) – szanse i zagrożenia”

Prowadzący: Marcin Wikło (dziennikarz)
Paneliści:

  1. dr hab. Bohdan Rożnowski (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)
  2. Piotr Mazurek (Sekretarz Stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego)
  3. dr Maciej Kunysz (Rada Działalności Pożytku Publicznego, Stowarzyszenie EKOSKOP)
  4. Karol Handzel (Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej)
  5. Łukasz Samborski (Rada Działalności Pożytku Publicznego, Fundacja RC)

12:15 – 12:45

Przerwa obiadowa

12:45 – 14:00

Sesja paneli równoległych (blok A)
Panel A1. Miejsce wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego w kształtowaniu polityk publicznych

Prowadzący: Andrzej Rybus-Tołłoczko (Konwent Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego)

Paneliści:

  1. Karol Gutsze (Rada Działalności Pożytku Publicznego Województwa Kujawsko-Pomorskiego)
  2. Katarzyna Moroz-Gołacka (Łódzka Wojewódzka Rada Działalności Pożytku Publicznego)
  3. Mariusz Rodzik (Podlaska Rada Działalności Pożytku Publicznego)
  4. Łukasz Samborski (Rada Działalności Pożytku Publicznego)
  5. Monika Seweryn (Małopolska Rada Działalności Pożytku Publicznego)
Panel A2: Perspektywy i kierunki rozwoju polityki młodzieżowej w Polsce w kontekście rozwoju społeczeństwa obywatelskiego młodych

Prowadzący: Piotr Wasilewski (Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem) 

Paneliści: 

  1. Piotr Mazurek (Sekretarz Stanu  w KPRM, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego)
  2. prof. Jacek Kurzępa (SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Poseł na Sejm RP)
  3. Patryk Czech (Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży)
  4. dr Marek Grabowski (Fundacja Mamy i Taty)
  5. Jadwiga Mizerska (Młodzieżowa Rada Krakowa) 
  6. Piotr Rydzewski (Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej)
Panel A3: Think Tanki jako opiniotwórcze podmioty społeczeństwa obywatelskiego

Prowadzący: dr Paulina Bednarz-Łuczewska (Akademia Leona Koźmińskiego)

Paneliści:

  1. prof. Zbigniew Krysiak (Fundacja Instytut Myśli Schumana)
  2. Filip Furman (Fundacja Ośrodek Analiz Prawnych, Gospodarczych i Społecznych im. Hipolita Cegielskiego) 
  3. Paweł Musiałek (Klub Jagielloński)
  4. Marek Wróbel (Fundacja Republikańska)
  5. Jan Zujewicz (Instytut Poznański)
Panel A4. Dyplomacja obywatelska

Prowadzący: dr Michał Rulski (Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego)

Paneliści:

  1. dr Łukasz Jasina (Rzecznik Prasowy MSZ)
  2. Angelika Gieraś (Instytut Sobieskiego)
  3. Grzegorz Górny (Stowarzyszenie Trójmorze)
  4. Piotr Krygiel (Rada Działalności Pożytku Publicznego)

14:00 -14:45

Przerwa obiadowa

14:45 – 16:00

Sesja paneli równoległych (blok B)
Panel B1: Międzynarodowe Domy Spotkań – ich misja i wyzwania

Prowadzący: Jacek Gazda (Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania) 

Paneliści: 

  1. dr hab. Robert Żurek (Międzynarodowy Dom Spotkań w Krzyżowej)
  2. o. dr Robert Zbierański OFMConv (Dom Pojednania i Spotkań im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego) 
  3. Wacław Czakon (Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo)
  4. Agata Dziubińska-Gawlik (Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw)
  5. Iwona Kowalczyk (Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregiony Pomagania)

 

Panel B2: Odporność instytucjonalna III sektora na kryzysy – finansowanie organizacji pozarządowych

Prowadzący: Kamil Rybikowski (Stowarzyszenie Koliber) 

Panieliści:

  1. dr Monika Sajkowska (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę)
  2. Dorota Dutkiewicz (Fundacja Tacy Sami)
  3. Damian Fiet (Stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk)
  4. Filip Ludwin (Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej)
  5. Tomasz Smorgowicz (Fundacja Rozwoju Społecznej Odpowiedzialności HELISA)
Panel B3: Organizacje obywatelskie na rzecz seniorów w czasach pandemii

Prowadzący: Andrzej Dubiel (Stowarzyszenie Muza Dei)

Paneliści: 

  1. Wiesława Murdza (Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Człuchowie)
  2. Ferdynand Nawratil (Krakowskie Forum Organizacji Społecznych)
  3. Michał Szczegielniak (Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej)
  4. Magdalena Szymerowska (Fundacja Wspólnota Pokoleń)
  5. Łukasz Salwarowski (Stowarzyszenie MANKO)
Panel B4: Otwartość biznesu na inicjatywy obywatelskie

Prowadzący: dr Janusz Wdzięczak (Fundacja Ambitna Polska)

Paneliści:

  1. Paweł Ernst (Fundacja KGHM Polska Miedź)
  2. Cezary Miżejewski (Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych)
  3. Marta Soluch (Fundacja Orlen)
  4. Magdalena Szewczyk (Fundacja Santander Bank Polska im. I.J. Paderewskiego)

DZIEŃ II

09:00 – 10:00

Rejestracja

10:00 – 10:10

Rozpoczęcie drugiego dnia konferencji

10:10 – 11:40

Prezentacja raportu „Finansowanie organizacji pozarządowych przez jednostki samorządu terytorialnego w 2020 i 2021 r.” Dyskusja na temat wyników

Prowadzący: Wojciech Kaczmarczyk (Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego)

Paneliści:

  1. dr Marcin Zarzecki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Polska Fundacja Narodowa)
  2. Ewa Draus (Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego)
  3. Justyna Ochędzan (Rada Działalności Pożytku Publicznego, Wielkopolska Rada Koordynacyjna Związek Organizacji Pozarządowych)
  4. Alicja Gawinek (Rada Działalności Pożytku Publicznego, Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych)

Autorzy badania: 

  • Piotr Stec (Fundacja M.A.P.A. Obywatelska)
  • Łukasz Samborski (Rada Działalności Pożytku Publicznego, Fundacja RC)

11:40 – 12:00

Przerwa kawowa

12:00 – 13:15

Sesja paneli równoległych (blok C)
Panel C1: Edukacja obywatelska prowadzona przez uniwersytety ludowe

Prowadzenie: dr Iwona Błaszczak (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego)

Paneliści:

  1. ks. Sławomir Augustynowicz (Rzymskokatolicka Parafia pw. Chrystusa Króla w Głuszycy)
  2. ks. Zenon Myszk (Uniwersytet Ludowy „Stella Maris” w Łebie)
  3. Sławomir Skwarek (Poseł na Sejm RP)
  4. Jakub Mincewicz (Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych)
  5. Mariusz Mówka (Kaszubski Uniwersytet Ludowy)
Panel C2: Miejsca przyjazne wolontariuszom – recepta na udaną współpracę z wolontariuszami

Prowadzący: Małgorzata Misztela, Miłosz Ukleja (Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego)

Paneliści:

  1. Łukasz Cieśliński (Pracownia Pozarządowa)
  2. Alicja Gawinek (Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych)
  3. Lucyna Roszak (Lokalne Centrum Wolontariatu w Pleszewie, Wielkopolska Rada Koordynacyjna Związek Organizacji Pozarządowych)
Panel C3: Rozwój wspólnot lokalnych w ramach FIO: tożsamość, regionalizm a społeczeństwo obywatelskie

Prowadzący: Wojciech Jachimowicz (Rada Działalności Pożytku Publicznego, Rada NIW-CRSO) 

Paneliści:

  1. Dorota Chilik (Wójt Miejsce Piastowe) 
  2. Agnieszka Węgrzyn (Koło Gospodyń Wiejskich Głogoczów)
  3. Maciej Zarębski (Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne)
  4. Wojciech Żukowski (Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze)
Panel C4: Wsparcie Polaków za wschodnią granicą – projekty społeczne

Prowadzący: Tomasz Grzywaczewski (Reporter, pisarz i analityk specjalizujący się w sprawach Europy Środkowej i Wschodniej)

Paneliści:

  1. dr Juliusz Gałkowski (Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie)
  2. Jacek Bury (Stowarzyszenie Trzy Kropki, Fundacja Niepodległości, Lubelska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy)
  3. Ilona Gosiewska (Stowarzyszenie Odra-Niemen), 
  4. Anna Kietlińska (Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
  5. Anna Paniszewa (Polska działaczka społeczna i oświatowa na Białorusi)

13:25 – 13:40

Podsumowanie i zamknięcie konferencji

13:15 – 13:25

Przerwa

13:40 – 14:20

Przerwa obiadowa